Płukanie nosa i zatok przynosowych (metoda Proetza)

 

Płukanie nosa i zatok przynosowych (metoda Proetza)

Opis zabiegu:

Lekarz znajdujący się za głową pacjenta wlewa do nosa niewielką ilość wcześniej przygotowanego płynu (płyn ten jest złożony z leków przeciwzapalnych oraz preparatów zmniejszających obrzęk śluzówki i substancji bakteriobójczych). Płyn ten jest następnie odsysany przez drugi przewód nosowy za pomocą ssaka.

Zabieg ten stosuje się do leczenia przewlekłego oraz infekcyjnego zapalenia zatok przynosowych.

Płukanie nosa metodą Proetza jest uważane za bezpieczny
i skuteczny zabieg laryngologiczny
 pomagający zwalczyć infekcje górnych dróg oddechowych, w szczególności w przewlekłym zapaleniu błony śluzowej nosa.

Ten nieinwazyjny i bezbolesny zabieg laryngologiczny charakteryzuje się wysoką skutecznością. Płukanie zatok metodą Proetza
z powodzeniem może zastąpić inwazyjny zabieg tj. punkcję igłową zatok gdzie za pomocą igły umieszczonej w zatoce szczękowej usuwa się wysięk zapalny.

W porównaniu innymi metodami leczenia zatok, metoda Proetza daje najlepszy efekt terapeutyczny.

Płukanie zatok metodą Proetza skraca czas trwania choroby, łagodzi dolegliwości i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Można go przeprowadzać wiele razy.

 

Płukanie jamy nosowej bezinwazyjną metodą Proetza

Wskazania

Metodę stosuje się przede wszystkim w celu usunięcia ropnych i śluzowych wydzielin, które powstają podczas stanów zapalnych zatok.

 

Wskazania

Metodę stosuje się przede wszystkim w celu usunięcia ropnych i śluzowych wydzielin, które powstają podczas stanów zapalnych zatok.

Przygotowanie do zabiegu

Wymagane jest odbycie konsultacji laryngologicznej, podczas której specjalista zakwalifikuje pacjenta do zabiegu na podstawie badania laryngologicznego.

Zazwyczaj nie wymagane są specjalne przygotowania do zabiegu.

 

Zalety płukania zatok metodą Proetza

  • Przywraca normalne funkcje fizjologiczne. I komfort normalnego oddychania.
  • Zabieg jest bezbolesny nie wymaga użycia ostrych narzędzi medycznych.
  • Ograniczenie niepożądanych powikłań chrobowych.

Opis zabiegu

W przeciwieństwie do zwykłej punkcji płukanie zatok metodą Proetza jest zabiegiem nieinwazyjnym. 

Pacjent kładzie się na plecach z lekko odchyloną do tyłu głową. Lekarz znajdujący się za głową pacjenta wlewa do nosa niewielką ilość wcześniej przygotowanego płynu (płyn ten jest złożony z leków przeciwzapalnych oraz preparatów zmniejszających obrzęk śluzówki i substancji bakteriobójczych). Płyn ten jest następnie odsysany przez drugą dziurkę od nosa za pomocą ssaka.

Cała istota zabiegu jakim jest płukanie zatok nie polega na tym, by płyn wlany do nosa przepłynął przewodem nosowym z jednej strony do drugiej. Za pomocą pompy tłoczony jest płyn, który po przepłukaniu nosa przenosi masy ropne. Płukanie przeprowadza się na przemian w każdym nozdrzu. Zawierający leki płyn wnika do zatok przynosowych i wypełnia je wypłukując równocześnie zalegającą tam wcześniej wydzielinę.

Metoda Proetza to niezwykle skuteczna technika przepłukiwania zatok przynosowych. W porównaniu z innymi metodami, metoda ta ma lepszy efekt terapeutyczny i pozwala uniknąć wielu powikłań chorobowych. Takiego efektu jaki oferuje płukanie zatok metodą Proetza nie da się osiągnąć płukaniem zatok metodami domowymi ani w żaden inny sposób, np. podając leki doustnie czy nawet w zastrzykach.

Lekarz indywidualnie dobiera leki, które są aplikowane do jamy nosowej, w zależności od stopnia oceny stanu klinicznego pacjenta.
Są to środki antyseptyczne, antybiotyki, leki przeciwhistaminowe.